INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Potkański h. Brochwicz  

 
 
XVIII w. - po 1803
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Potkański Aleksander h. Brochwicz (zm. po 1803), starosta radomski i poseł na sejmy. Był czwartym, najmłodszym synem Józefa (zm. 1782), kaszt. radomskiego, i Marianny z Powęskich (zm. po 1788), bratankiem m. in. Antoniego (zob.). Nie brał udziału w konfederacji radomskiej ani barskiej. Dn. 13 V 1772 Michał Świdziński scedował mu za konsensem królewskim starostwo grodowe radomskie. Uroczysty wjazd na starostwo odbył 23 XI; na urzędzie tym zasiadał P. do końca istnienia Rzpltej. Z województwa sandomierskiego posłował na sejm 1778 r., na którym został powołany do skontrolowania rachunków Komisji Skarbu Lit. W sejmie przemawiał raz jeden (29 X) w obronie Rady Nieustającej, w sposób bardzo rzeczowy (mowa druk.). W r. 1779 w Radomiu przewodniczył sejmikowi gospodarskiemu, na którym zabierał głos w sprawie «wyciagania intrat» (mowa druk.). W r. 1783 dostał Order Św. Stanisława. Już wówczas miał w wojsku stopień majora. Z ramienia Sejmu Czteroletniego został 30 V 1789 komisarzem do zbierania ofiary dziesiątego grosza z pow. radomskiego. Na wiadomość o akcesie króla do konfederacji targowickiej P., jako stronnik kanclerza Jacka Małachowskiego i w porozumieniu z nim, zorganizował 30 VII 1792 w Radomiu konfederację i został jej marszałkiem. Ta lokalna konfederacja targowiczan wiązała się jednak przy majestacie królewskim, całości granic i bez rzucania obelg na Konstytucję 3 maja. Małachowski, niezadowolony z treści aktu związkowego, dopilnował, że akt akcesu obywateli pow. opoczyńskiego (4 VIII) był już zredagowany w duchu targowickim. P. posłował na sejm grodzieński 1793 r. W końcu listopada powołany został na członka komisji demarkacyjnej do wytyczenia nowej po drugim rozbiorze granicy z Prusami. Z ramienia konfederacji targowickiej wszedł również do komisji sądowej dla rozpatrzenia sprawy upadłości banku Heyzlera, ale jej czynności przerwała insurekcja kościuszkowska. Po wybuchu powstania w r. 1794 «wyjechał był z Polski dla kaźni, która go tam spotkać mogła» (Ludwik Łętowski). Schronił się w Galicji u Łętowskich w Bobowej. W r. 1795 łudził się, w związku z szerzonymi powszechnie wieściami, «że Konstanty z infantką się żeni, że tron polski zasiądzie, że Polskę do dawnych granic przywróci».

Po trzecim rozbiorze majętności P-ego znalazły się w zaborze austriackim. Był on właścicielem Chlewisk, rozległych (kilkanaście miejscowości) dóbr w pow. radomskim; rozwijał w nich przemysł metalurgiczny w oparciu o 6 kopalń rudy i dwa wielkie piece: w Aleksandrowie i Stefankowie. Wytapiano w nich rocznie ok. 60 ton surówki na sprzedaż do Galicji zachodniej i do przerobu w 6 własnych fryszerkach. Możliwe, iż był P. współwłaścicielem pałacu w Warszawie przy ul. Długiej. Wg Żychlińskiego należał do Warszawskiego Tow. Przyjaciół Nauk. W r. 1804 wylegitymował się ze szlachectwa w Galicji zachodniej. Był to – jak zanotował L. Łętowski – «człowiek humoru pańskiego; wiersze pisał, rebusy robił, bawić się lubił, teatr przy nim powstał». Data śmierci P-ego nie jest znana.

P. był dwa razy żonaty, najpierw z Anną z Szydłowskich, starościanką uszycką, a następnie z Marianną z Potockich, córką kaszt. lwowskiego Józefa (zob.), wdową po Stanisławie Małachowskim, star. wąwolnickim. Z pierwszą żoną miał trzech synów: Karola, dziedzica Zameczka, Antoniego oraz Kajetana, żołnierza z r. 1831, zesłanego na Sybir i tamże zmarłego, oraz siedem córek: Eufemię, żonę gen. Walentego Kwaśniewskiego (zob.), Elżbietę, Teklę, zamężną za Józefem Łempickim, Teresę, Konstancję i Józefę, zamężną Chojeńską.

Antoni (13 VI 1791 – 20 III 1831) od r. 1808 służył w 4 p. szaserów Ks. Warsz., od r. 1810 w Legii Nadwiślańskiej i w r. 1811 walczył w jej 4 p. w Hiszpanii, w r. 1812 w kampanii rosyjskiej, podczas której otrzymał Krzyż Legii Honorowej; ranny w bitwie pod Lipskiem 19 X 1813, dostał się do niewoli. Zwolniony w r. 1815 ze służby, osiadł w rodzinnych Łaziskach. Wziął udział w powstaniu listopadowym w randze kapitana.

 

Estreicher; Finkel, Bibliogr.; Uruski; Wielądko, Heraldyka, V; Żychliński, XII 147, XXIV; Łoza, Kawalerowie; Katalog zabytków sztuki w Pol., W. 1961 III z. 10 (fot. portretu trumiennego ojca Józefa); – Kornatowski W., Kryzys bankowy w Polsce 1793 r., W. 1937; Mencel T., Galicja Zachodnia 1795–1809, L. [1970]; Smoleński W., Konferedacja targowicka, Kr. 1903; Tokarz W., Ostatnie lata Hugona Kołłątaja, Kr. 1905; Wójcicki, Cmentarz Powązkowski, III 182 (syn Antoni); – Diariusz sejmu… 1778, W. 1779 s. 3, 17, 147; Księga domowa Leona i Hieronima Kochanowskich (1763–1855), W. 1916 (odb. z „Przegl. Hist.”, s. 15, 22); Księgi Referendarii Koronnej z drugiej połowy XVIII wieku, W. 1957 II; Lustracja województwa sandomierskiego 1789, Wr. 1967 II; Łętowski L., Wspomnienia pamiętnikarskie, Wr. 1952; Mémoires du roi Stanislas-Auguste, I–II; O ustanowieniu i upadku Konstytucji polskiej 3-go maja 1791, Lw. 1793 II 154; Ostrowski T., Poufne wieści z oświeconej Warszawy, Wr. 1972; Summariusz czynności Konferedacji Gen. Targowickiej Kor. od dnia 14 maja 1792 w Targowicy rozpoczętych, nr 259; Vol. leg., IX 78, X.

Wacław Szczygielski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.